Pískomil Tlustoocasý
Pískomil Tlustoocasý
Pachyuromys duprasi
Hmotnost: 22-45 g
Délka těla: 93-121 mm
Délka ocasu: 55-62 mm
Délka zadní tlapy: 22-24 mm
Délka života v přírodě: ??
Délka života v zajetí: ??
Jeho tělo je zavalité a shora mírně zploštělé. Uši jsou u tohoto druhu níže položené, čímž vzniká dojem jakoby liščí hlavy. Měří 9-13 cm, váží nejvýše 50 g. Na pískomila má poměrně krátké nohy. Svůj ocas používá jako velbloud své hrby. Ukládá si do něj metabolickou vodu a tukové zásoby. Zdravý jedinec má proto pěkně hrubý a válcovitý ocas, podle kterého se snadno odlišuje od ostatních druhů pískomilové. Srst na hřbetní straně těla pískomila tlustoocasého je dlouhá a jemná, někdy mírně vlnitá, je pískovožluté barvy s černými konečky chlupů. Břišní strana těla je bílá. V přírodě se živí hlavně hmyzem a různými rostlinami.
Rozšíření a stanoviště
Výskyt: Afrika
Biotop: pouště a polopouště
Biologie
Je známí také pod jménem pískomil křečkovitý.Do chovů se dostal v roce 1995, kdy byl vystavován v pražksé zoologocké zahradě.V přírodě obývají pískomilové křečkovití písčité pustiny se sporou vegetací. Pochází ze severní Afriky, přesněji ze saharské pouště v severozápadním Egyptě, Libyi, Alžírsku a Tunisku. Obývá řídce porostlé písečné nebo skalnaté typy pouští. Své brlohy si vyhrabává značně hluboko, někdy i do hloubky 1 m.Chov Pískomila Tlustoocasého
U pískomila tlustoocasého trvá březost 19 až 22 dní, počet mláďat ve vrhu je 3-6. V péči člověka se může dožít i 4 let.Vyžadují poměrně velké a dobře větratelné terárium alespoň 60x40x30 cm. Jako substrát je nejlepší propraná a prosytý říční písek smíchaný s mastkem.