Pískomil Veverkoocasý
Pískomil Veverkoocasý
Sekeetamys calurus
Hmotnost: 45-90 g
Délka těla: 10-12,5 cm
Délka ocasu: 13-16,5 cm
Délka života v přírodě: 6 měsíců
Délka života v zajetí: 5,5 let
Pískomil veverkoocasý je zhruba stejně velký jako pískomil mongolský, je však štíhlejší. Mají protáhlý úzký čenich, velké kulaté oči a poměrně velké šedé uši, hmatové chlupy jsou velmi dlouhé. Jejich těla se směrem dozadu rozšiřují, pánevní končetiny jsou dlouhé a plosky nohou lysé. Nápadný je dlouhý, tlustý ocas, který je, zvláště u dominantních savců, po celé délce pokrytý huňatou, hnědošedou srstí. Hřbet je žlutavý, některé chlupy jsou černé, obvyklý je ticking. Břicho je čistě bílé.
Rozšíření a stanoviště
Žijí v kamenitých i písčitých pouštích a polopouštích v Súdánu, Egyptě, Izraeli, Jordánsku a Saúdské Arábii.
Biologie
Pískomilové veverkoocasí jsou noční zvířata, přes den se skrývají před pouštním žárem. Jsou sociální a žijí v rodinných skupinách, během výchovy mláďat jsou monogamní. Huňatost ocasu samců je znakem jejich sociálního postavení. Čím huňatější, tím vyšší má samec postavení.
V přírodě se páří mezi únorem a březnem, v zajetí pak celoročně. Březost trvá 21-24 dní. Samice si pod kameny staví hnízdo z rozkousaných rostlin. V jednom vrhu jsou dvě až pět bezmocných mláďat. Na péči o ně se podílejí oba rodiče. Mladí pískomilové se začínají osamostatňovat ve čtyřech až pěti měsících věku. Už 80 dní po narození pohlavně dospívají.
V přírodě je průměrná délka života pískomila veverkoocasého jen asi 6 měsíců, v zajetí se dožívají až 5,5 let.
Dobře šplhá ve větvích a výborně skáče. Je to všežravec, živí se částmi rostlin, semeny i drobnými bezobratlými. Nalezenou potravu si zahrabává do skrýší a pravděpodobně se tak podílí na šíření semen. Sdílí území i zdroje s myší rezavou (Acomys Russatus), která se tak stává jeho konkurentem; zdá se ale, že pískomil veverkoocasý je dominatnější.
Pískomil Veverkoocasí se často stává kořistí fenků, písečných i pouštních lišek, damanů, sov a hadů.
Chov pískomila veverkoocasého
Podobně jako pískomil mongolský a další pískomilové se i pískomil veverkoocasý chová v zajetí. Jsou to nenáročná a ochočitelná zvířata, péče o ně se neliší od péče o jiné pískomily. Potřebují nějaký domeček, kam by se mohli schovat, větve na šplhání a koupací písek. Dobře se množí, ale nemají-li dostatečně kvalitní potravu, může dojít ke kanibalismu mláďat.
Můžete ho vidět v těchto zoo:
ZOO Plzeň
ZOO Praha